Nie wyrzucaj jedzenia tylko złe przyzwyczajenia

Z okazji „Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem ” zapraszamy do udziału w akcji, której głównym celem jest uświadomienie dorosłym i dzieciom globalnych problemów żywnościowych, wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem oraz podniesienie świadomości o skali marnowania jedzenia. Często wszystko zaczyna się od wyrzucania do śmieci niezjedzonych szkolnych kanapek…, później z przyzwyczajenia marnujmy jedzenie w dorosłym życiu. Nie ma wątpliwości, że Polacy wciąż nie są w pełni świadomi skutków marnowania żywności. Pomóc mogą akcje społeczne, jak „Nie marnuj jedzenia ‒ wyrzuć do kosza złe przyzwyczajenia”, poprzez które chcemy zwrócić uwagę, że jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o marnowanie żywności a przecież w naszym kraju problem niedożywienia dotyczy ponad kilku milionów ludzi.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji poprzez udział w 4 P.
1. Przygotuj plakat profilaktyczny- technika dowolna, na temat zdrowego odżywiania, gotowania, wspólnego spożywania posiłków i troski o niemarnowanie jedzenia. Podpisane plakaty prosimy przynosić na ręce wychowawców lub do organizatorów do 12 listopada.
2. Proś o mniejsze porcje – w domu, na stołówce, w restauracji, jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść całej porcji.
3. Pięć posiłków dziennie – pamiętaj, że dobrze zbilansowana i zaplanowana dieta o odpowiednich porach pozwala prawidłowo się odżywiać i przy okazji ograniczać marnowanie jedzenia.
4. Podziel się posiłkiem – otrzymywane w szkole owoce, soki, warzywa, mleka, jeśli nie chcesz ich zjeść, nie wyrzucaj – podaruj koledze lub koleżance.

Zamiast wyrzucać jedzenie do kosza, uczniowie mogą i je zostawiać na portierni, w pudle z napisem ” podziel się posiłkiem”.
Ci, którzy lubią więcej jeść, zapomnieli śniadania lub po prostu nie dostali go od rodziców – mogą skorzystać z pozostawionych produktów.

Zapraszamy do udziału w akcji i pamiętajmy, że każda nawet najdalsza podróż zaczyna się od małego kroku!

Organizatorzy:
Wioletta Widerska