Szkolny Turniej Rummikub

Pod koniec kwietnia odbył się Szkolny Turniej Rummikub. Spotkało się 22 zawodników, którzy rozegrali 8 gier. Bezkonkurencyjny okazał się Szymon z klasy 8b zdobywając aż 7 punktów. Rywalizacja była bardzo emocjonująca i w duchu fair play.
Na podium znaleźli się: Szymon kl. 8b. Natalia kl. 7b, Jakub kl. 7b, Wiktor kl. 4b, Jagoda kl. 7b. Błażej kl. 5b, Maja kl. 7a
Najlepsi zwodnicy będą reprezentować szkołę na zawodach międzyszkolnych już 14.05 w Szkole Podstawowej nr 8 w Żorach.
Turniej był świetną okazją do rozwijania wielu umiejętności, a przy okazji świetną zabawą, która integruje uczniów i pozwala budować relacje.
Powodzenia na turnieju miejskim!

Na zdjęciu pudełko z logo gry rummikub

Na zdjęciu pudełko z logo gry rummikub

Na zdjęciu stolik z rozłożonymi płytkami gry rummikub

Na zdjęciu stolik z rozłożonymi płytkami gry rummikub

 Na zdjęciu uczniowie, którzy siedzą przy stolikach i grają w rummikub

Na zdjęciu uczniowie, którzy siedzą przy stolikach i grają w rummikub

Konkurs recytatorski klas 1-3

14 kwietnia w naszej szkole zapanowała wyjątkowa, podniosła atmosfera — wszystko za sprawą Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas 1–3 pod hasłem „Moja Ojczyzna – zielona i piękna”.
Uroczystość rozpoczęła się od ciepłego powitania uczestników przez Panią Dyrektor Joannę Łyżwę, która życzyła młodym artystom powodzenia oraz podkreśliła, jak ważne jest ich zaangażowanie i odwaga w prezentowaniu poezji.
Następnie scena należała już do uczniów, którzy z wielkim przejęciem i wrażliwością interpretowali przygotowane wiersze. Każdy występ był wyjątkowy i pokazał, jak wiele talentu drzemie w naszych najmłodszych.
Po uważnym wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury w składzie: pani Gabriela Holeksa, pani Marta Kmita oraz pani Urszula Damis wyłoniło laureatów konkursu:
– z klasy 1a: Emilia
– z klasy 2a: Łucja
– z klasy 3: Oktawia
Zwyciężczynie będą reprezentować naszą szkołę podczas Konkursu Powiatowego, który odbędzie się już 29 kwietnia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom – każdy z Was zasługuje na ogromne brawa! A za nasze laureatki trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu!

scenografia Konkursu Recytatorskiego przedstawiająca biało -czerwone motyle wylatujące z książki

scenografia Konkursu Recytatorskiego przedstawiająca biało -czerwone motyle wylatujące z książki

 dyplom za zajęcie 1 miejsca - drzewo z koroną w kształcie Polski

dyplom za zajęcie 1 miejsca – drzewo z koroną w kształcie Polski

I miejski konkurs Pokaz Mody EKO

Serdecznie zapraszamy do udziału w Miejskim Konkursie Pokaz Mody EKO, który odbędzie się 22 kwietnia 2026 r. w naszej szkole w ramach obchodów Dnia Ziemi.

Pokaz mody zaplanowany jest w godzinach 11:30-12:30.
Przed wydarzeniem zachęcamy wszystkich uczestników oraz gości do odwiedzenia naszej eko-kawiarenki, w której znajdą się pyszne wypieki oraz kanapki z mikroliśćmi wyhodowanymi w szkolnej farmie wertykalnej. Dochód z kawiarenki zostanie przeznaczony na budowę zielonej pracowni w ogrodzie szkolnym.

W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody, ufundowane w ramach Projektu
Międzypokoleniowe Społeczne Centrum Transformacji w Żorach,
dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu FE SL 2021-2027.

Warunki ogólne
Uczestnicy Konkursu zgłaszają swoją obecność na pokazie mody EKO w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Żorach mailowo lub telefonicznie:
tel. stacjonarny: 32 434 54 44
tel. komórkowy: 723 615 582
e-mail: sp16zory@sp16.zory.pl
Na zgłoszenia szkół do udziału w konkursie czekamy do dnia 17 kwietnia 2026 r.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Ziemi i kreatywnego promowania postaw ekologicznych!

Regulamin | RODO

Organizatorzy

Szkolny Konkurs Poetycki Młodych Talentów Magia słowa

„Poezja to myśli, które oddychają, i słowa, które płoną.”
Thomas Gray

Z okazji Światowego Dnia Poezji kolejny raz w naszej szkole odbył się Konkurs Poetycki Młodych Talentów „Magia słowa”. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności literackich i językowych uczniów, kształcenie wrażliwości na słowo, zachęcenie do własnej twórczości poetyckiej, rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Jednak jednym z najważniejszych zdaje się być upowszechnienie poezji, promowanie talentów literackich wśród uczniów, a przede wszystkim wyrażanie emocji, przeżyć i refleksji na tematy bliskie sercu każdemu człowiekowi.
W tegorocznej edycji popularne były tematy związane z przyrodą i zmianą pory roku, ale także kwestie dotyczące upływu czasu, poezji, ulotności chwili, przyjaźni, samotności czy wojny. Przesłane przez uczniów wiersze zachwycały dojrzałością, głębią myśli, konstrukcją. Wybór nagrodzonych utworów nie był prosty. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie. Za Waszą odwagę, trud twórczy, który nie należy do łatwych i podjęcie wyzwania należą się wszystkim gromkie brawa.
Wyjątkowe jury w skład, którego wchodzili absolwenci naszej szkoły: dr Karolina Kaiser – literaturoznawczyni, pracująca z licznymi wydawnictwami w kraju, zajmująca się także tłumaczeniem, a niegdyś uczennica SP 16, Tomasz Szatkowski – przedstawiciel młodego pokolenia, miłośnik literatury i absolwent SP 16 oraz Iwona Kmiecik polonistka „pisząca”, wielbicielka poezji i była uczennica „szesnastki” podjęło decyzje o wyróżnieniu następujących wierszy:
1) Miejsce I „Kwiaty” Michalina kl. 8c
2) Miejsce II „Ślad wojny” Platon kl. 8c
3) Miejsce III „***” Ryszard kl. 8a
4) Miejsce III „Etap” Zuzanna kl. 8c
W kategorii klasy 4-6:
5) Miejsce I „Pożegnanie zimy” Milena kl. 6a
6) Miejsce II „Codzienność” Hanna kl. 5c
7) Miejsce II „Między literą a ciszą” Wiktoria kl. 6a
8) Miejsce III „Radość” Iga kl. 4a
9) Miejsce III „Oddech po chłodzie” Emilia kl. 5a

Raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie!! Gratulujemy pomysłów i talentu!! I z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje konkursu. Niech żyje poezja!

Zdjęcie przedstawia wiersze uczniów.

Zdjęcie przedstawia wiersze uczniów.

Zdjęcie przedstawia wiersze uczniów.

Zdjęcie przedstawia wiersze uczniów.

Zdjęcie przedstawia wiersze uczniów.

Zdjęcie przedstawia wiersze uczniów.

III Śląska Olimpiada Umiejętności

W czwartek 29 stycznia 2026 r. Zespół Szkół nr 1 w Żorach był gospodarzem III Śląskiej Olimpiady Umiejętności – interdyscyplinarnego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności dla uczniów szkół podstawowych z regionu. To już trzecia edycja tej inicjatywy, która z każdym rokiem zdobywa coraz większe zainteresowanie i uznanie środowisk edukacyjnych na Śląsku.

Głównym celem Olimpiady było:

– Promowanie wszechstronnej edukacji i interdyscyplinarnego podejścia do nauki,

– Rozwijanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z różnych dziedzin,

– Wspieranie kreatywności i krytycznego myślenia uczniów,

– Budowanie ducha współpracy, zespołowości oraz pozytywnych relacji między młodymi uczestnikami.

Dzięki tym założeniom uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też zmierzyć się z zadaniami praktycznymi i strategicznymi, które stawiały przed nimi realne wyzwania.

Uczniowie mierzyli się z różnorodnymi zadaniami, które obejmowały zarówno obszary: matematyczno-przyrodnicze, humanistyczne, językowe, jak i artystyczne czy sportowe.

Tak szeroki zakres tematyczny sprawił, że uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale też praktycznymi umiejętnościami, kreatywnością i zdolnością do współpracy w zespole, co znakomicie udało się naszym uczniom: Paulinie S., Ewelinie Cz. , Matyldzie K., Szymonowi K. Szymonowi J., Krzysztofowi W., Mikołajowi B i Jakubowi M. z klas 7 i 8. Nasza drużyna zdobyła 29 punktów plasując się na 8 miejscu.

Olimpiada odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żory, co dodatkowo podkreśliło rangę wydarzenia i zaangażowanie lokalnej społeczności w promocję edukacji oraz rozwoju kompetencji młodych ludzi.

Dzięki takim inicjatywom lokalne środowisko edukacyjne staje się jeszcze bardziej inspirujące i wspierające młode talenty.

Na zdjęciu grupa uczniów siedzi przy stole

Na zdjęciu grupa uczniów siedzi przy stole

Na zdjęciu siedzą dwaj uczniowie przy stoliku przed nimi jest osoba w białym fartuchu

Na zdjęciu siedzą dwaj uczniowie przy stoliku przed nimi jest osoba w białym fartuchu

Na zdjęciu grupa uczniów stoi pod łukiem z balonów, nad balonami jest napisz Śląska Olimpiada Umiejętności

Na zdjęciu grupa uczniów stoi pod łukiem z balonów, nad balonami jest napisz Śląska Olimpiada Umiejętności

Wyniki konkursu plastycznego „Anioł”

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym w Miejskim Konkursie Plastycznym „Anioł”. W związku z licznymi pracami jury  postanowiło przyznać
więcej wyróżnień. Dziękujemy wszystkim za udział. Nagrody i dyplomy dostarczymy w przyszłym tygodniu.

klasy I-III
1m. – Zuzanna K. SP13
1 wyr. – Łucja K. SP16
2 wyr. – Hanna M. SP?
3 wyr. – Maja S. SP13

klasy IV-VI
1 m. – Hanna M. SP5
1 wyr. – Tomasz W. SP6
2 wyr. – Maria N. SP3

klasy VII-VIII
1 m. – Estera M. SP5
1 wyr. – Zofia Ł. SP5
2 wyr. – Paulina S. SP16

Zdjęcie przedstawia 4 wyróżnione prace- 1,2,3 miejsce oraz specjalne wyróżnienie za pracę przestrzenną ( Syrenka Warszawska)

Konkurs 11 XI

Z przyjemnością ogłaszam wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Z
tego Polska słynie” ogłoszonego z okazji Święta Niepodległości:
1 miejsce – A. Żytkowiak z klasy 4a
2 miejsce – P. Sładek z klasy 7b
3 miejsce – M. Domagała z klasy 7b
Praca wyróżniona – M. Karolczuk z klasy 5c
Serdeczne gratulacje!

Zdjęcie przedstawia 4 wyróżnione prace-1,2,3 miejsce oraz specjalne wyróżnienie za pracę przestrzenną (
Syrenka Warszawska)

Zdjęcie przedstawia 4 wyróżnione prace-
1,2,3 miejsce oraz specjalne wyróżnienie za pracę przestrzenną (
Syrenka Warszawska)

Szkolny Konkurs Recytatorski „Wczoraj kwitło moje serce”

„A jeśli serce jest tylko mięśniem, cóż po urodzie wszechrzeczy (…) ”
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Władze RP ogłosiły rok 2025 rokiem poświęconym polskiej poetce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dlatego w naszej szkole dnia 4 listopada 2025 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Wczoraj kwitło moje serce” poświęcony twórczości tej niezwykłej poetki. Konkurs stanowił preludium do etapu wojewódzkiego, do którego zakwalifikowało się czworo naszych uczniów. Jury w składzie: p. Dorota Marek, p. Jadwiga Brachmańska-Patraszewska oraz p. Iwona Kmiecik wysłuchało 20 recytatorów i zadecydowało, że w kategorii język polski:
I miejsce zdobyła Valeriia Alekseiuk z klasy 8c, II miejsce otrzymała Ewelina Czerniawska z klasy 7c, zaś w kategorii recytacja w języku angielskim I miejsce otrzymała Matylda Kmita, a II uzyskał Alexander Chmielewski z klasy 8b.
Specjalne wyróżnienie otrzymała za swoją recytację w języku angielskim uczennica klasy 7c Victoriia Yurchenko.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, piękne recytacje i trud pokonania tremy. Nagrodzonym życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.
Zaś Marię Pawlikowską-Jasnorzewską rekomendujemy do czytania nie tylko w tym roku, ale i w każdym… Nikt tak jak ona nie pisał o kobiecości, miłości, przemijalności i upływie czasu, a w końcu o śmierci . Poetka zamknęła więc w swojej poezji prawdziwy sens życia człowieka, który dostrzega upływ czasu i który wie, że najcenniejsza w życiu jest… miłość.

„I już kurze łapki na skroni?
Ach, czas jak gdacząca kura o zabłoconych pazurach
przebiegł po białych płatkach okwitłej jabłoni!”
M. Pawlikowska-Jasnorzewska „Kurze łapki”

Na zdjęciu widać zdobywczynię II miejsca w kategorii: recytacja w języku polskim.

Na zdjęciu widać zdobywczynię II miejsca w kategorii: recytacja w języku polskim.

Na zdjęciu widać uczennicę odbierającą z rąk przewodniczącej komisji wyróżnienie w konkursie.

Na zdjęciu widać uczennicę odbierającą z rąk przewodniczącej komisji wyróżnienie w konkursie.

Na zdjęciu widać zdobywczynię I miejsca w kategorii: recytacja w języku angielskim.

Na zdjęciu widać zdobywczynię I miejsca w kategorii: recytacja w języku angielskim.

Na zdjęciu widać zdobywczynię II miejsca w kategorii: recytacja w języku polskim.

Na zdjęciu widać zdobywczynię II miejsca w kategorii: recytacja w języku polskim.

Zdjęcie przedstawia nagrodzonych w konkursie. W tle tablica i dekoracja konkursowa.

Zdjęcie przedstawia nagrodzonych w konkursie. W tle tablica i dekoracja konkursowa.

Na zdjęciu widać zdobywczynię I miejsca w kategorii: recytacja w języku polskim.

Na zdjęciu widać zdobywczynię I miejsca w kategorii: recytacja w języku polskim.

Zdjęcie przedstawia wszystkich uczestników konkursu wraz z nauczycielami.

Zdjęcie przedstawia wszystkich uczestników konkursu wraz z nauczycielami.

Na zdjęciu widać uczennicę. W dłoniach trzyma dyplom. Obok dekoracja.

Kolejny sukces Valerii!

Dnia 28 października 2025 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Patriotyzm na co dzień i od święta”. W tej prawdziwej uczcie słowa w kategorii klasy 7-8 szkoły podstawowej II miejsce wywalczyła uczennica klasy 8c Valeriia Alekseiuk. To kolejny sukces naszej uczennicy w tak krótkim czasie. Dowód na to, że jeśli masz talent i prawdziwą pasję, to należy ją pielęgnować, i mimo różnych przeciwności losu, nie poddawać się oraz spełniać swoje marzenia.
Valerii gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy wiele satysfakcji z odniesionych zwycięstw.

Na zdjęciu widać uczennicę. W dłoniach trzyma dyplom. Obok dekoracja.

Na zdjęciu widać uczennicę. W dłoniach trzyma dyplom. Obok dekoracja.

Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Ortograficznym

W dniu 29 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Żorach odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Uczniowie z żorskich szkół zmagali się z dyktandem i prezentowali znajomość reguł ortograficznych. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Nasz uczeń Emilian Osmulski z klasy V c zdobył wyróżnienie. Emilianowi składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

smart