Wycieczka do Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Dnia 29.09.2022 r. klasa 8a wyruszyła na wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, gdzie czekała na nas pani przewodnik z ciekawą lekcją muzealną „Na dworze Hochbergów”, podczas której dowiedzieliśmy się, kim był marszałek dworu i ochmistrz oraz jak wyglądało życie na dworze. Poznaliśmy tajniki polowań, jak siadano do stołu podczas uczt oraz jak spędzały czas książęce dzieci. Pani oprowadziła nas po wnętrzach XIX i XX wieku, a później krętymi schodkami ruszyliśmy do zbrojowni, gdzie podziwialiśmy bronie, zbroje i szable z wieków minionych.
Mimo początkowej szarugi przeszliśmy się po alejkach pszczyńskiego parku, gdzie ostatecznie przywitało nas słońce, dzięki czemu mogliśmy w pełni rozkoszować spacerem. Po uczcie dla zmysłów ruszyliśmy na ucztę podniebienia do pszczyńskich kawiarenek i restauracji mieszczących się na rynku. Humory dopisywały, nogi same nas niosły, a śmiechom nie było końca.
Gdy nadszedł czas rozstania, nie bez smutku odjechaliśmy w stronę rodzimych Żor, by wpierw zatrzymać się w suszeckim lasku i oddać hołd pomordowanym w Marszu Śmierci w roku 1945. Przewodnicząca klasy w imieniu nas wszystkich zapaliła znicz, a my trwaliśmy w wymownej ciszy wśród drzew, które przed wielu laty były świadkami bezlitosnego okrucieństwa i masakry.
Pełni zadumy wróciliśmy do szkoły i choć towarzyszyło nam uczucie smutku, wiedzieliśmy, że po każdej burzy świeci nowe słońce, o czym przypominały nam blaski jesiennego słońca święcącego w pszczyńskich alejkach parku… To była piękna wycieczka.