Uczniowie klasy 4c z wycieczką w czynnej kopalni „Zofiówka”.

8 kwietnia uczniowie klasy 4c wraz z wychowawcami skorzystali z niezwykłej okazji i odwiedzili Kopalnię Węgla Kamiennego “Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju. Zakład został oddany do eksploatacji 4 grudnia 1969 i do dziś wydobywa węgiel.

Na początku pracownik kopalni zdradził wiele ciekawostek dotyczących pracy w kopalni,  a także przybliżył nam jej historię i specyfikę. Następnie uczestnicy mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda codzienna praca górników w czynnej kopalni i przebyć ich codzienną drogę zanim zjadą pod ziemię.

Uczniowie zwiedzili cechownię, łaźnię, komorę materiałów wybuchowych, maskownię, lampownię, punkt wydawania metanomierzy i aparatów ucieczkowych oraz nadszybie, czyli miejsce w którym górnicy zjeżdżają pod ziemię i którędy zwożą potrzebny do pracy materiał.

Wielką atrakcją okazało się przymierzanie sprzętu górniczego: masek, urządzeń pomiarowych, kasków, lamp i aparatów ratunkowych.

Kolejnym punktem wycieczki był punkt ratowniczy, w którym udziela się pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach górnikom. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła Stacja Ratownicza. Zadaniem służb ratowniczych oprócz niesienia pomocy w razie zagrożenia życia lub zdrowia jest również zapobieganie takim zagrożeniem. Ratownicy opowiedzieli o swojej pracy a także pokazali uczniom komorę treningowo – testową, w której raz na kwartał wszyscy pracownicy kopalni przechodzą obowiązkowe szkolenia w zadymieniu                                  i w okolicznościach imitujących prawdziwe warunki panujące ponad 900 pod ziemią.

Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w pokazie prowadzonym przez Zakładową Straż Pożarną, gdzie musieli wykazać się umiejętnościami pracy w zespole i wiedzą na temat różnych środków gaśniczych. Radości przy gaszeniu „pożarów” było co nie miara!

To była bardzo udana wycieczka. Behapowcy z kopalni „Zofiówka” zadbali o bezpieczny przebieg wizyty, podzielili się z uczestnikami swoimi wieloletnimi doświadczeniami z pracy w kopalni oraz cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania.  Bardzo dziękujemy za możliwość zobaczenia pracy górników „na żywo”. Było to niezapomniane przeżycie. Wszystkim pracownikom życzymy bezpiecznej pracy oraz tyle samo wyjazdów, ile zjazdów!