O CZUŁOŚCI NA CO DZIEŃ

„Edukacja mózgu bez edukacji serca nie jest w ogóle edukacją” (Arystoteles), czyli o czułości na co dzień. Dlaczego jest nam tak potrzebna?

Czułość towarzysząca nam od okresu niemowlęctwa okazywana poprzez przewijanie, karmienie, tulenie, głaskanie, całowanie może przybierać różne formy na przestrzeni życia. Pieszczoty emocjonalne mogą być czymś więcej niż prostym kontaktem fizycznym. Mogą oznaczać przytulenie całej duszy jednym spojrzeniem. Mogą być subtelną, ale istotną komunikacją dziecku „Jestem z Ciebie dumna”. Czułość może przybierać różną formę w zależności od rodziny i w jaki sposób ją na co dzień celebruje. Czasami może to być obdarowanie bliskiej osoby ulubioną czekoladą wraz z ciepłym spojrzeniem. W czułości chodzi o wrażliwość i uważność na potrzeby bliskości drugiej osoby, w przeciwieństwie do czułostkowości, która związana jest jedynie z ekspresją nadmiaru własnych emocji. Podążanie za wspólnymi potrzebami buduje wzajemne relacje i więzi, daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, co z kolei wzmacnia nas osobiście i daje zasoby do wychodzenia naprzeciwko wyzwaniom. Czułość szczególnego znaczenia nabiera w rozwoju dziecka. To właśnie relacje sprawiają, że nasze dzieci są coraz mądrzejsze. Badania naukowe potwierdzają, że im częściej je przytulamy i odpowiadamy na ich potrzeby, tym lepiej się rozwijają. Bliskość sprzyja wykształcaniu się w mózgu większej ilości dobrych połączeń pomiędzy neuronami. Odpowiednie reagowanie emocjonalne związane z poczuciem bliskości i czułości zmniejsza min. ryzyko wystąpienia impulsywności, nadpobudliwości czy dekoncentracji u dziecka.

Jakie jeszcze korzyści daje nam czułość emocjonalna?

Zaznacza się, że bliskość i czułość zmniejszają poziom hormonów stresu, łatwiej też odzyskujemy równowagę psychiczną. Pieszczoty emocjonalne sprzyjają również pracy kory przedczołowej, która odpowiedzialna jest za kontrolowanie emocji. Przytulanie czy kołysanie naszych dzieci sprawia, że mózg łatwiej przyswaja wiedzę o rozwijaniu relacji społecznych, których podstawą jest empatia. Można byłoby jeszcze wymieniać wiele pozytywnych aspektów, natomiast zdecydowaną korzyścią płynącą z pieszczot emocjonalnych jest poczucie bliskości, dawka energii, która niezbędna jest w naszym życiu i przekłada się na poszukiwanie i nadawanie sensu sprawom codziennym.

Na co warto zwrócić uwagę aby pieszczoty emocjonalne nabierały odpowiedniego znaczenia i wpływały zdecydowanie na jakość naszego życia?

Czułość warto łączyć z odpowiednią komunikacją aby nasze zachowanie nie zostało opacznie zrozumiane. Gdy zastąpimy ją wyłącznie zachowaniem ‘zamiast” możemy popaść w „pułapkę”. Łatwo dochodzi do nieporozumień, szczególnie wtedy gdy ktoś zdecydowanie bardziej oczekuje komunikatu niż gestu w danej chwili.

Natomiast ważne, a może najważniejsze, jest zatrzymanie się na chwilę w wirze obowiązków i stworzenie sobie możliwości „dawania” i „bycia obdarowywanym” Czy może być coś istotniejszego niż bycie razem?

0 komentarzy:

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!