Powrót do przeszłości – Kraków

Tynieckie opactwo, Rynek Podziemny, kościół Mariacki – to tylko niektóre spośród wielu punktów wycieczki klas Vc i Vb do Krakowa, która odbyła się w poniedziałek, 23 maja.
Pierwszym przystankiem w podróży w czasie był zakon benedyktynów w Tyńcu. Tutaj uczniowie poznali historię tego miejsca, przybliżyli sobie postać założyciela klasztoru, odwiedzili skryptorium i brali udział w warsztatach piśmiennictwa. Dowiedzieli się również, jak dzisiaj wygląda życie zakonnika. Klasztor to jedno, ale jak żyli zwykli krakowianie w średniowieczu?
Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest zanurzone na głębokości kilku metrów pod powierzchnią Rynku Głównego, pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, muzeum. Dzięki wszystkowiedzącej na temat ówczesnego Krakowa pani przewodnik, uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądał handel w XIV wieku, ile warta była grzywna krakowska, jak wyglądały pierwsze sejfy i pracownie jubilerskie.
Wycieczkę uwieńczył spacer ulicą Floriańską do baszty i Plantami na Wawel.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie: Dorota Marek, Paulina Orawska – Kaczmarczyk, Marta Gazda i Anna Lewandowska.