Wycieczka szkolna w ramach Innowacji Pedagogicznej.

W ramach Innowacji Pedagogicznej „ Z matematyką na wesoło” nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Owocem tej współpracy było zaproszenie ze strony Pani profesor Anny Szczerby – Zubek na zajęcia otwarte dla uczniów naszej szkoły.

16 szczęśliwców, 29 listopada o godzinie 8:15, wyjechało spod szkoły. Kiedy dotarliśmy do Katowic przywitała nas mroźna ale piękna, słoneczna pogoda. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia gmachu Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych – Instytutu Matematyki, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu rzeczy na temat jego działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej.
Równo o 10:00 w auli Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych zaczęła się nasza przygoda z matematyką. Adepci piątego roku matematyki przygotowali dla nas bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy według kategorii wiekowych.
Uczniowie klas 7-8 rozpoczęli zajęcia od matematycznego turnieju, w którym musieli zmierzyć się z nie zawsze łatwymi pytaniami dotyczącymi matematyki. Nie było łatwo – ale na pewno bardzo zabawnie. Każda odpowiedź na pytanie, bez względu czy dobra czy zła była dokładnie tłumaczona przez naszych gospodarzy na wielkiej, przesuwanej tablicy. Robiło to na naszych uczniach wielkie wrażenie. W tym czasie młodsi koledzy bawili się na zajęciach z robotyki. Przy pomocy przemiłych prowadzących tworzyli roboty, mało tego, roboty wykonywały polecenia i robiły dokładnie to czego od nich oczekiwaliśmy. Później grupy wymieniły się i to uczniowie klas 4-5 odpowiadali na matematyczne zagadki a starsi uczniowie szlifowali swoją wiedzę w zakresie robotyki.

Nagrodą w turnieju była książka matematyczna, która zapewne przyda się naszym zwycięzcą do utrwalania matematycznej wiedzy. Za udział w rozgrywkach wszyscy uczestnicy wycieczki oprócz niezapomnianych wrażeń dostaną piątki z przedmiotów matematyka i informatyka. Gratulujemy!

Zajęcia przebiegły bardzo szybko i nawet nie obejrzeliśmy się a wybiła godzina 12:00 – to oznaczało wizytę w Pizza Hut. Po ciepłym, smacznym posiłku wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku, gdzie poznaliśmy w pigułce historię Katowic, a także trzech Powstań Śląskich.

Na pewno wielką niespodzianką dla naszych uczniów był jarmark bożonarodzeniowy, który właśnie rozpoczął się w samym centrum, na rynku w Katowicach. Przy świątecznych melodiach, świątecznych zapachach i pełnym przepychu świątecznych dekoracjach wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do autokaru.

Przedstawiciele uczelni zaprosili nas na kolejne spotkanie, a także na uroczyste obchody urodzin liczby Pi – na pewno skorzystamy!

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy i do wycieczek, ale przede wszystkim do udziału w naszych comiesięcznych akcjach, które pomagają przybliżyć dzieciom i tym starszym i nam dorosłym magię matematyki.

W wycieczce uczestniczyli duchem także rodzice naszych uczniów, którzy za pomocą grupowego WhatsAppa tak naprawdę byli z nami przez cały ten czas. Na bieżąco dostawali informacje i zdjęcia, co w danym momencie robią ich pociechy. Taka bliska i dwustronna relacja pomaga budować pozytywne więzi między szkołą, nauczycielami i rodzicami naszych uczniów.

Dziękujemy wszystkim za udział.
Wioletta Widerska
Monika Stempkowska