Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką.
Akcja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest wielkim szkolnym wydarzeniem, realizowanym w ramach Innowacji Pedagogicznej „Z matematyką na wesoło”. W tym roku obchody przypadły na 17 listopada.
Najpierw są odbyły się przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw. W ramach tych przygotowań uczniowie klas 4 – 8 zmagali się z matematycznymi wyzwaniami. Ćwiczyli praktyczne użycie tabliczki mnożenia w zabawie– „Nie taka strrrraszna matematyka”, oraz próbowali połączyć tabliczkę mnożenia z kodowaniem dzięki czemu tworzyli piękne obrazy.
W utrwalaniu tabliczki pomagają naszym uczniom również schody oklejone działaniami matematycznymi. Pozwalają przyswajać tabliczkę mnożenia w trakcie codziennych przechadzek między klasami. Ponieważ uczniowie widzą ją codziennie po kilka razy, ich młode mózgi przyswajają wizualną formę tabliczki mnożenia i są w stanie ją przywołać na klasówce , kartkówkach lub testach np. z tabliczki mnożenia, z którymi na koniec zmierzyli się nasi uczniowie.
W ciągu dwóch minut najwięcej przykładów (75!) zrobił Kamil Łaska z klasy 7b, który został Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia. Ze swój sukces otrzymał 2 bilety do KosmoParku – wielkiej interaktywnej wystawie o kosmosie!
17 listopada nastąpiło sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Niektórym uczniom tak spodobała się rywalizacja, że przystępowali do egzaminu po kilka razy.
„Egzamin” opierał się na losach o różnym stopniu trudności. Każdy, kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz bardzo dobre oceny z matematyki.
Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki.
W naszej szkole Karty Grabowskiego są dostępne dla uczniów i nauczycieli – mają wiele zalet, takich jak rozwijanie logicznego myślenia, wzmacnianie umiejętności matematycznych, ułatwienie zrozumienia abstrakcyjnych koncepcji, wspieranie współpracy i komunikacji, motywowanie uczniów oraz zapewnienie różnorodności i adaptacji.
Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i już dziś zapraszamy do wspólnego odliczania do Świąt z MATEMATYCZNYM KALENDARZEM ADWENTOWYM!
Szczegóły w dzienniku Librus.