Specjalistyczne warsztaty językowe „Euro Week – Szkoła Liderów”

W dniach 19 – 23 kwietnia 2023r uczniowie naszej szkoły  wraz
z opiekunkami p. Katarzyną Marciniec oraz p. Wiesławą Wiśniewską po raz kolejny wzięli udział
w zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży obozie szkoleniowym Euro Week – Szkoła Liderów. Tym razem wybrałyśmy  miasto Duszniki Zdrój.

W tym roku mieliśmy okazję wspólnie uczestniczyć w warsztatach z młodzieżą z innych krajów  : Turcji, Holandii i Danii.

Głównym założeniem programu EuroWeek, współfinansowanego przez Unię Europejską, jest doskonalenie umiejętności  prowadzenia konwersacji w języku angielskim, a także umożliwienie młodym ludziom startu w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy poprzez rozwijanie cenionych w dzisiejszym świecie umiejętności społecznych: autoprezentacji, przewodzenia
i pracy w zespole.

Codzienne zajęcia, w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń, wymagały od uczestników sporego wysiłku intelektualnego oraz pracy nad zadaniami rozwijającymi umiejętności społeczne i językowe, m.in.: umiejętność dyskusji (udział w debacie oksfordzkiej), współpracy, podziału ról i obowiązków, budowania zaufania w grupie, dobrej organizacji pracy.          Zajęcia odbywały się w języku angielskim i języku polskim a uczniowie zostali przeszkoleni w takich tematach jak : Poznaj Unię Europejską, Praca i motywacja w grupie, Poznawanie kultur świata, Prowadzenie prezentacji, Wolontariat.

Znaleźliśmy też czas na pieszą wycieczkę po Dusznikach Zdroju.  Podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór. Duszniki leżą  w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, graniczą z Czechami. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Ważną atrakcją Dusznik-Zdroju jest odbywający się corocznie z początkiem sierpnia Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Na terenie gminy znajduje się ośrodek biathlonowy Centrum Polskiego Biathlonu Jamrozowa Polana. W pobliżu miasta unikatowy rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem z roślinnością typową dla tundry. Doskonały punkt wypadowy dla wycieczek w Góry Stołowe, na Szczeliniec Wielki, w Góry Orlickie oraz Góry Bystrzyckie, do rezerwatu Błędne Skały oraz Wambierzyc.

Jak co roku warsztaty były prowadzone przez doświadczonych wolontariuszy z całego świata: Zimbabwe, Polinezja Francuska, Peru i Gruzja .  Prowadzący, wykorzystując prezentacje multimedialne bądź krótkie filmy, starali się przybliżyć uczestnikom kraje, z których pochodzą. Uczyli narodowych tańców     i piosenek. Uczestnicząc w zajęciach i wycieczkach pieszych uczestnicy sprawdzali swoje  umiejętności językowe. Była to najlepsza lekcja konwersacji. Obóz zakończył się uroczystym pożegnaniem przy ognisku.

Udział w programie EuroWeek był dla naszych uczniów cennym doświadczeniem, a zdobytą podczas obozu wiedzę na pewno wykorzystają w przyszłości.   Dodatkową atrakcją dla uczniów była podróż pociągiem, a w drodze powrotnej przystanek w Kłodzku.

Gorąco zapraszamy młodzież na kolejny EuroWeek w przyszłym roku szkolnym !!!