SKĄD PROJEKT FARMY WERTYKALNEJ W NASZEJ SZKOLE?

Gmina Miejska Żory zgłosiła wyzwanie w ramach działań prowadzonych przez inkubator innowacji społecznych Śląska Przestrzeń Innowacji. W odpowiedzi na to wyzwanie grupa nieformalna z terenu Żor przygotowała projekt „Nowe podejście do produkcji, dostawy i konsumpcji żywności”.

Dzięki temu,  pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie mini farma wertykalna trafiła do naszej placówki. Model farmy wypracowany został wspólnie z warszawskim start-upem Listny Cud . Jest to rozwiązanie unikalne i nie stosowane jak dotąd w Polsce. W naszej farmie hodowane są pełne witamin mikroliście,  ale może ona służyć również do uprawy ziół oraz sałat.

W szkole przeprowadzone zostały szkolenia dla pracowników oraz warsztaty dla uczniów. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość skosztowania produktów z farmy, tj. mikroliści z brokuła, grochu, czerwonej kapusty, rzodkiewki czy gorczycy, a także mogły samodzielnie posiać kolejne tacki z roślinami. Odbyło się również spotkanie z intendentem szkolnym, oraz pracownikami kuchni, na którym temat farm wertykalnych i ich wykorzystania w gastronomii przybliżyła prezes firmy Listny Cud, Matylda Szyrle.

Planowane są też kolejne zajęcia z uczniami szkoły, również  z udziałem dietetyka, który zaprezentuje wykorzystanie mikroliści w praktyce.

Inkubator Innowacji Społecznych Śląska Przestrzeń Innowacji prowadzony jest przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.