Nie wyrzucaj jedzenia tylko złe przyzwyczajenia

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Głodem.
Święto ma przeciwdziałać marnowaniu żywności na skalę globalną i przypominać opinii publicznej o problemach żywnościowych, z jakimi nie radzą sobie kraje biedniejsze.

Często wszystko zaczyna się od wyrzucania do śmieci niezjedzonych szkolnych kanapek…, później z przyzwyczajenia marnujmy jedzenie w dorosłym życiu.
Polacy wciąż nie są w pełni świadomi skutków marnowania żywności. Pomóc mają akcje społeczne lub szkolne inicjatywy, jaka ta, która od wielu lat towarzyszy naszej szkole.

W tym roku już we wrześniu zapraszamy wszystkich chętnych do kolejnej edycji szkolnej akcji „Podziel się posiłkiem ”, której głównym celem jest uświadomienie dzieciom i osobom dorosłym globalnych problemów żywnościowych, wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem oraz podniesienie świadomości o skali marnowania jedzenia.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji poprzez udział w 4 P.

1. Przygotuj plakat lub zrób fotografię -, na temat zdrowego odżywiania, gotowania, wspólnego spożywania posiłków i troski o niemarnowanie jedzenia. Podpisane zdjęcia i plakaty prosimy zostawiać w holu szkoły na ręce wychowawców lub do organizatorów do końca września.
2. Proś o mniejsze porcje – w domu, na stołówce, w restauracji, jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść całej porcji.
3. Pięć posiłków dziennie – pamiętaj, że dobrze zbilansowana i zaplanowana dieta o odpowiednich porach pozwala prawidłowo się odżywiać i przy okazji ograniczać marnowanie jedzenia.
4. Podziel się posiłkiem – otrzymywane w szkole owoce, soki, warzywa, mleka, jeśli nie chcesz ich zjeść, nie wyrzucaj – podaruj koledze lub koleżance.

Zamiast wyrzucać jedzenie do kosza, uczniowie będą mogli je zostawić na portierni, w pudle z napisem ” Podziel się posiłkiem”. Ci, którzy lubią więcej jeść, zapomnieli śniadania lub po prostu nie dostali go od rodziców – mogą skorzystać z pozostawionych produktów.

Zapraszamy do udziału w akcji i pamiętajmy, że każda nawet najdalsza podróż zaczyna się od małego kroku!

Organizatorzy:
Wioletta Widerska